Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego 21 II 2015
Relacje z wydarzeń » Rok 2015 » Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego 21 II 2015
Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego pod hasłem: "PODZIEMNY PRZEMYŚL" odbyły się w dniu 21 lutego 2015 r.
Przemyśl – to ponad tysiącletniahistoria, widoczna nie tylko w zakamarkach wąskich uliczek, w świątyniach, zamku czy kamienicach przyrynkowych. To również podziemia, które w tym roku Koło Przewodników Turystycznych PTTK pokazało mieszkańcom z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Tegoroczna impreza skupiła się na trzech różnych tematycznie obiektach i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.
Podziemia mieszczańskie - które stanowiły integralny i istotny element kamienic, w których znajdowała się cała sieć sklepów i piwnicznych składów o różnym przeznaczeniu. Pomieszczenia o zróżnicowanej wielkości, niekiedy pięknie wykończone, a czasami wydrążone w ziemi, usytuowane na różnej głębokości. Wyższe poziomy podziemi służyły do składowania żywności, win i miodów pitnych, czasem soli i innego rodzaju przedmiotów niepoddających się destrukcyjnemu działaniu wilgoci. Głębsze, z uwagi na panującą w nich niską temperaturę, wykorzystywano niemal wyłącznie do przechowywania mniej trwałej żywności: wędlin, słoniny, nabiału, owoców i ziemiopłodów.Tą codzienność z kilku wieków znajdującą się pod budynkiem Urzędu Miejskiego staraliśmy się odtworzyć wraz z zaproszonymi do zabawy gośćmi, dzięki którym można było posmakować wina, mięsa i owoców jak równieżzobaczyć np. jak wyglądał areszt, czy niedostępna jeszcze część piwnic znajdująca się 10 m poniżej poziomu płyty rynku. Dodatkową atrakcją tego obiektu było przejście ok. 120 metrowym odcinkiem XVII-wiecznego kamiennego kolektora sanitarnego, który znajduje się pod ulicą Mostową i północno-wschodnią częścią rynku. Niektórzy podobno byli zaczepiani przez straszydła, ale przewodnicy nic o rzekomych strasznych mieszkańcach piwnic nie wiedzieli, to był z pewnością efekt wyobraźni, a może degustacji win.
Podziemia sakralne – znajdujące się pod Archikatedrą przemyską. To historyczna nekropolia nie tylko biskupów przemyskich, ale również osób duchownych i świeckich, którzy przez stulecia byli tutaj chowani. Zachwyt zwiedzających wzbudzała też pięknie urządzona ekspozycja z rzeczy i odzieży odrestaurowanej podczas ostatnich prac remontowych. Jednak najstarszym i najcenniejszym reliktem znajdującym się w podziemiach, o którym przewodnicy opowiadali są pozostałości romańskiej rotundy św. Mikołaja pochodzącej z okolic XII wieku.
Podziemia militarne -schron obrony cywilnej, znajdujący się pod budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 14, pochodzący z lat sześćdziesiątych, był nie lada atrakcją. W jego animacji i dodatkowym wyposażeniu pomogła nam grupa rekonstrukcji, która wprowadzała zwiedzających w klimat z ubiegłego stulecia. Można było również obejrzeć odzież ochronną, przymierzyć maski gazowe oraz zapoznać się z systemem informowania w razie zagrożenia.
Obecne obchody były dla nas próbą sił, planowaliśmy zakończyć o godz. 19:00, ale okazało się, że zainteresowanie nie tylko mieszkańców Przemyśla było tak ogromne, że od godz.13:30 bez przerwy do godz. 21:00 oprowadzaliśmy grupy. Liczba zwiedzających okazała się imponująca – około 5 tysięcy mieszkańców świętowało z nami ósmą edycję obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 2015r. pt.: ,,Podziemny Przemyśl”. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy cierpliwie stali w długich kolejkach i po raz kolejny wiemy, że dla takich sympatyków przemyskich przewodników zawsze warto się trudzić!
Do zobaczenia 21 lutego 2016 roku przy kolejnym obiekcie!
Składamy podziękowania za objęcie patronatem i wsparcie finansowe Panu Prezydentowi Miasta Przemyśla, Panu Staroście Powiatu Przemyskiego.
Patronat nad obchodami objęli także: Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie przesyłając nam wyrazy uznania. Podziękowania należą się także naszym sympatycznym wystawcom i rekonstruktorom, dzięki którym ta impreza stała się bardziej atrakcyjna: Stowarzyszenie „Winnice Doliny Sanu”, Zakład Masarniczy „Tomaszewscy” w Maćkowicach, Specjalistyczne Gospodarstwo Sadownicze Marian Szeliga w Żurawicy, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K., Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.
Dziękujemy również za współpracę Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego, Wydziałowi Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego oraz Panu Jerzemu Krużelowi.
Opracowała: MarzenaOpaluch
Zdjęcia: J. Szwic, J. Wojtasiewcz. przemysl24.pl,
zdjęcia w kolejności:
1. Wejście do schronu
2-5. Wnętrza schronu
6. Rekonstruktorzy w mundurach
7. Kolejka do wejścia do piwnic
8. Praca przewodnika
9. Piwnica z owocami
10. Piwnica z wędlinami
11. Piwnica z winami
12. Coś nietypowego w piwnicy
13. W kolejce do krypt
14. Zwiedzanie podziemi pod archikatedrą
15. Przewodnicy i zaangażowani wolontariusze
16. List od Marszałka województwa
17. List od Polskiej Organizacji Turystycznej
Tak o tym wydarzeniu było w mediach:
http://www.radio.rzeszow.pl/…/35054-dzien-przewodnikow-tyur…
http://rzeszow.tvp.pl/18967773/21022015 (11 min 40 sekunda)
https://www.youtube.com/watch?v=w3YyBLHY5RQ